Antenler yataya Donsun

 baris
 25 Ekim 2010

Bir süre önce YAGI’leri düşey polarizasyona çevirmiştim….. Sperodik-E ve belki MeteorScatter çalışma fırsatım olur diye, kış gelmeden çatıya çıkıp antenleri yataya çevireyim dedim.

Bu arada antenler arası mesafe olması gerekenden çok daha kısaydı, çünkü ilk kurulumda aceleyle elime geçen 1 metrelik bir aliminyum boru kullanmıştım. onu da 2,5 metrelik bir boruyla değiştirme işini de aradan çıkarmaya çalıştım. Ama aşağıdaki resimlerde de görüleceği üzere, borular ve vidalar neredeyse birbirine kaynamıştı, çatıda hiçbirşey ilk koyduğunuz gibi durmuyor…

Antenlerimi yaparken, mümkün olduğunca INOX vida kullanmaya çalışmıştım,faydasını sökerken gördüm. INOX olanlar hemen söküldü, kazara INOX kullanmadıklarımı ise kesmek zorunda kaldım, çünkü kümple paslanıp birbirine kaynamıştı.

Bu antenleri mümkün olduğunca karasal haberleşmelere ayırıp, uyduda kullanmamayı düşünüyorum, çünkü tek polarizede oldukları için çoğu uyduda 5-10 saniyelik fadingler ve susmalar yaşıyorum, bu da oldukça sinir bozucu oluyor. Sanırım yakında yi bir UHF Helix ve VHF cross yagi çalışmasına başlayacağım….

   

Tam işi bitirmek üzereyken, yaw hazır bu kadar uğraşmışken şu RG213’leri de HELIAX ile değiştireyim dedim.. Çünkü UHF de neredeyse 10db kayıp yaşadığımı düşünüyordum.. Fırsat bu fırsat, kablolar heliax’a döndü ve RX preamp’lar anten kulesine monte edildi…

 

 

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?